Фото з відкритих джерел

Радник президента України з економічних питань Олег Устенко в ефірі телемарафону "Україна 24" заявив, що уряд розглядає можливість запровадження безумовного базового доходу для населення. Це означає, що кожен громадянин отримуватиме якусь суму щомісяця, без будь-яких умов.

Інформатор вирішив розібратися, чи потрібний Україні безумовний базовий дохід (ББД) та звідки брати гроші для цих виплат https://informator.ua/uk/v-ukrajini-zagovorili-pro-zaprovadzhennya-bezumovnogo-bazovogo-pributku-yak-vin-zminit-use-u-nashiy-krajini


Безумовний базовий дохід в Україні є вже сьогодні

Строго кажучи, ББД в Україні вже є. Під час війни держава підтримує своїх громадян, які опинилися у складному становищі, виплачуючи по 6,5 тис. грн. для тих, хто в зоні бойових дій залишився без роботи, та по 2 тис. грн. вимушеним переселенцям.

"В умовах війни, коли в багатьох місцях ситуація катастрофічна, безумовний базовий дохід або "вертолітні гроші", непогана ідея. Головна проблема її реалізації - наявність фінансової можливості це робити. Тому що технічно всю цю допомогу можна надавати через "Дію". І сьогодні уряд за наявності ресурсів може це робити без додаткових рішень Верховної Ради в рамках чинних програм, але щоб виплатити по 6500 грн навіть мільйону людей, потрібна величезна сума, 6,5 млрд. грн.", - каже народний депутат Ярослав Железняк.

Психолог Аліна Дейнека вважає, що ця фінансова допомога зараз дуже важлива для українців. Багато хто опинився в умовах, з якими ніколи раніше не стикалися: пряма загроза життю, кардинальна зміна звичного укладу, втрата роботи, невідомість і в короткостроковій, і в довгостроковій перспективі. Ці гроші могли б допомогти людям відчути хоч якусь впевненість у завтрашньому дні. Хоч би розуміти, що у них будуть гроші на хліб. У такій тяжкій ситуації для психологічної стабілізації людей це непогано", - каже вона.

Чи потрібний Україні безумовний базовий дохід після перемоги?


Усі підприємці, із якими ми обговорювали це питання, висловилися проти роздачі грошей просто так. "Я завжди проти грошей, які просто дають. У будь-яких ситуаціях. Людям потрібна вудка, а не хліб. Завжди і за найскладніших ситуацій. Це основа економіки", — сформулював думку багатьох бізнесменів ресторатор Денис Жаткін.

Згодна з ним і психолог Аліна Дейнека: "У довгостроковій перспективі гроші, які даються просто так, розбещують і позбавляють мотивації. У людини має бути в голові причинно-наслідковий зв'язок між тим, що він робить, і тим, що він отримує".

Керівник дослідницької компанії Active group Андрій Єрьоменко, у свою чергу, цікавиться, звідки візьмуть гроші для виплати ББД і на що їх не витратить: "Головне питання: за чий рахунок цей банкет. Якщо за рахунок західних спонсорів (ЄС, Світовий банк, репарації від Росії тощо), я за обома руками. Але якщо він йтиме за рахунок нашого бюджету, виникає питання, звідки там гроші, чи не доведеться підвищувати податки, які вбиватимуть економіку. Крім того, витратити гроші на базовий дохід означає не витратити на щось інше. Натомість це буде? Замість відновлення мостів? Зруйнованих нафтобаз? Я проти такого".

Безумовний базовий дохід у прекрасній Україні майбутнього

Між тим, українські інтелектуали досить давно обговорюють можливість роздачі грошей населенню просто так.

"Так трапляється, що все, що ми пишемо у фейсбуках, якимось чином доходить до керівництва країни. Про ББД я почав системно писати півроку тому і про експерименти, що проводилися у різних країнах, та про податок з обігу, - каже співзасновник руху "30+" Павло Себастьянович, - Якщо перестати виплачувати величезні гроші чиновникам та членам наглядових рад держпідприємств, аналогів чому немає в Європі, скоротити приблизно 60 тисяч чиновників з Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування, грошей вистачить на запровадження ББД".

Політтехнолог Сергій Гайдай розгорнув перед нами картину прекрасної України майбутнього, що захоплює дух:

"Дискусія про введення в Україні безумовного базового доходу ведеться давно. І головне тут не роздача грошей, а мінімізація держапарату і держрегуляції життя суспільства. Це означає, що десятки тисяч чиновників стануть непотрібними, крім того, цей підхід демонструє, що Україна, її надра, її доходи, її активи належать не окремим особам, а всім громадянам, які перетворюються на акціонерів країни Україна. В умовах війни це тим більше важливо, тому що нам треба приходити до різкого скорочення витрат на держапарат.У цій ситуації корупція неможлива.Тому що все відбувається автоматично, без жодних довідок, за фактом громадянства.При цьому сума виплат залежить від доходів держави.Ці щомісячні виплати стануть чітким критерієм для громадян якості роботи уряду та покажуть, чи варто голосувати вати за цю владу. Розмір БДД повинен обчислюватись на основі об'єктивних фінансових показників за формулою. Важливо дерегулювати питання наповнення бюджету. Податки мають сплачуватись транзакційно, без участі багатотисячної армії податківців, митників, інших представників держапарату з регулюючих органів. І, зрозуміло, має бути запроваджено максимально вільну та ліберальну систему оподаткування. Говорити про запровадження БДД у відриві від фундаментальних реформ не можна. Україні треба міняти всю систему державності. Раніше це було фантастикою. Чиновники, дивлячись на доповіді різних реформаторів та візіонерів, казали, що це популізм та фігня. Добре, що про це заговорили зараз. Війна змушує на багато речей дивитися по-іншому", - вважає Сергій Гайдай.

24 березня Верховна Рада ухвалила Закон, який передбачає додаткові податкові пільги для бізнесу та спрощення митних процедур під час військового та надзвичайного стану.

Ольга Палій