MYAK7256

Нині багато батьків скаржаться на те, що їхні діти не хочуть читати. Причин досить багато: раннє захоплення комп’ютерними іграми та соцмережами, зростання ціни на якісну дитячу літературу тощо. Про те, як заохочувати дитину до читання і з якого віку це починати, розповіли спеціалісти під час прес-конференції у прес-клубі ДОО НСЖУ.
На думку сімейного системного психотерапевта Юлії Волкової, починати привчати дитину до книжки потрібно з малечку, як тільки-но вона почала ходити. Якщо це входить у звичку, то щовечора дитина буде просити почитати казку чи оповідання, а відтак з віком сама долучатиметься до книги. Відповідальні за це лише батьки. Якщо дитина середнього або старшого шкільного віку говорить, що книга їй нецікава, то треба дивитися на ситуацію зсередини – чи читають батьки, чи є в родині книги, чи купують їх. Якщо батьки читають, то дитина буде наслідувати цей приклад. Процес читання не такий простий, як здається. Треба розуміти наскільки швидко читає школяр для того, аби він не забув про що саме читає. Нині з цим є проблеми у середній школі.
«Я вважаю, що книга – не для кожного може стати кращим другом. І навіть не треба робити її масовою, - говорить психолог, - Проте, якщо батьки в цьому зацікавлені, необхідно звернути увагу на те, в якому середовищі знаходиться дитина – чи обговорюють прочитане в школі, а не просто дають завдання прочитати список необхідної літератури. Корисними для дитини, особливо для підлітків, будуть спеціальні читацькі гуртки та зустрічі з письменниками».
Як зазначила дитяча письменниця Еліна Заржицька, дуже важливо добирати книги для малюків. Головне за допомогою літератури навчати дітей добру, відповідальності, толерантності. Книга повинна обов’язково бути з добрим кінцем. В ній не має бути агресії.
«Коли я пишу дитячу книгу, то завжди раджуся з психологами, бібліотекарями, адже психіка сучасної дитини – дуже вразлива», - говорить письменниця, - Сучасні реалії потребують сучасного героя для дітей, але для малечі герой повинен бути добрим, позитивним. Виховання маленьких починається з позитивних прикладів. На жаль, у конкурсі «Кращий читач України» на запитання – який твій улюблений герой, діти дуже часто відповідали – Гарі Потер. Складається враження, що вони не знають нікого, окрім нього. Ми маємо зробити модними книги українських авторів. Адже є багато гарних сучасних дитячих письменників і гідних казкових героїв, проте, на жаль, їх не знають. А їхні книги друкуються невеликими накладами».
За словами директора КЗК «Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей» Ольги Шарабури, для того, щоб заохоти дитину до читання, треба прийти до бібліотеки. Адже саме тут фахівці порадять, яку книгу обрати для маленького читача чи старшого. Крім того діти можуть подивитися на виставу лялькового театру за мотивами казок чи оповідань, поспілкуватися з дитячим письменником. З 21 березня в обласній бібліотеці та її філіалах триває Тиждень дитячого читання. Також впроваджується проект «Книга єднає Україну». В його рамках відбуваються зустрічі або спілкування читачів он-лайн з українськими письменниками. Зокрема, діти вже познайомилися з Тарасом Прохасько, Христиною Лукащук, Андрієм Бачинським, Еліною Заржицькою та іншими. «Читачів в бібліотеці не меншає, проте їхній вік помолодшав, - зазначає Ольга Шарабура, - Не можна сказати, що учні старшої школи не ходять до бібліотеки. Проте це вже люди, які підготовлені до дорослого життя, і мають свої літературні вподобання. Діти обирають різні книги, найбільше люблять «фентезі», «страшилки». Також популярні серед читачів і сучасні українські автори. Затребувана спеціальна література – посібники з хендмейду та періодичні видання. Адже не кожна школа чи родина зараз має змогу підписатися на журнал. Також ми намагаємося обирати для найменших читачів клубу «Моє серденько» спеціальні книжечки – оздоблені намистинками, хутром, книги на картоні, які б могли зацікавити малюків. Фахівці бібліотеки завжди порадять книгу для того чи іншого віку дитини, з урахування особливостей її розвитку».

Учасники прес-конференції:

- Ольга Шарабура, директор КЗК «Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей»;

- Еліна Заржицька, дитяча письменниця, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України;

- Юлія Волкова, сімейний системний психотерапевт.

Відео прес-конференції можна переглянути за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=wG54Qp3C4NI&feature=youtu.be