Шістдесят два роки тому радянська протиповітряна оборона збила літак-розвідник США, пілотований Френсісом Гері Пауерсом, коли він виконував фотографічну розвідку в глибині СРСР. 1 травня 1960 року одномісний літак U-2 був збитий ракетою класу "земля-повітря" і зазнав аварії біля Свердловська, теперішнього Єкатеринбургу. Пауерс використав парашут, але його схопили і засудили до 10 років ув’язнення. Та вже в 1962 році пілота обміняли на радянського шпигуна Рудольфа Абеля  https://www.youtube.com/watch?v=QramF9Y1DRU&t=4s  (відео). ЗГАДАВ ПРО ЦЕЙ ІНЦИДЕНТ, ТОМУ ЩО НА "БЛОШИНОМУ" РИНКУ ПРИДБАВ ЦІКАВИЙ ДОКУМЕНТ.

 

Чотири аркуші із шкільного зошита - протокол загальних зборів учительського і технічного персоналу Миколаївської середньої школи Петриківського району Дніпропетровської області від 13 травня 1960 року з порядком денним "Про нахабне порушення радянських кордонів американським літаком". В документі гнівні виступи з закликами звернутися в ООН і провести суд над пілотом-шпигуном. У відповідь на агресивні дії США, вчителі пропонували підсилити підготовку до здачі екзаменів в школі, провести серед населення розяснювальну роботу про цілі імперіалістів і мобілізувати всі сили трудящих на боротьбу за високий врожай. В протоколі фігурують прізвища вчителів Підпальний, Філіпенко, Гужва, Ковтюк.

 

Дивлячись з вершини прожитих років, цей протокол викликає посмішку та спогади. Адже це тільки один документ. А скільки їх було на захист та підтримку Кубинської революції, проти війни у В`єтнамі, осуд вбивства стюардеси Наді Курченко, Чилійського президента Сальвадора Альєнде. А ще в підтримку Анжели Девіс, Луїса Корвалана, доктора Хайдера і т.п.

Можливо ще залишилися учасники чи причетні тих зборів? Хотілося б почути їхній сьогодняшний погляд на ту подію.

Верхнє фото з сайту https://www.radiosvoboda.org/a/sixty-years-ago-the-soviet-union-shot-down-u-s-spy-plane/30589331.html

Текст Віктора КУЛЕНКА.