У бібліотеці ім.Т.Г.Шевченка 23 вересня пройшла презентація першої книги "Таланти міста над Дніпром", на якій зібралися автори публікацій, їх герої і читачі.

Ідейним керівником і натхненником видання є людина, яка багато років працювала головним редактором газети "Знамя Дзержинки", Заслужений журналіст України Володимир Костянтинович Базарянінов. Автором багатьох фотоілюстрацій в книзі є Яків Олексійович Куценко. Крім уже згаданих людей, в створенні першого в своєму роді енциклопедичного видання про жителів Кам`янського (Дніпродзержинська) працював авторський колектив, який обов'язково треба згадати: Л.В.Алексієвська, Л.Г.Бройтман, Л.С.Глок, Г.А.Денисова, Р.А.Занько, Л.А.Качанова, І.І.Кондратьєва, В.В.Куленко, Г.О.Купрій, Н.М.Куценко, М.С.Литвин, В.Г.Луньова, С.І.Луньова, І.В.Слободяник, М.І.Слободяник, Н.О.Циганок.

А все почалося з того, що група з 28 журналістів в 2018 році видала книгу "Життя, обірвані війною" про вихідців з Дніпродзержинська-Кам`янського, які загинули на Майдані, а потім на Донбасі під час АТО. Її було відзначено премією на Всеукраїнському рівні. "І коли автори публікацій зібралися разом, хтось сказав, що жаліє тому, що більше не буде такого колективу. Я висловив думку, що ми зможемо зробити до 270-річчя Кам`янського книгу про земляків, які прославили наше місто в різних сферах життя. Почали збирати матеріал про таких людей. В цю книгу, а також в наступні ми зібрали відомості про земляків, яких мало хто вже навіть пам`ятає. Кожне видання буде як зріз епохи, в якому жили або будуть жити герої", - розповідає В.К.Базарянинов.

Перша назва книги було "Видатні кам`янчані". Але в процесі створення вирішили змінити назву на "Таланти міста на Дніпрі".

"Я в далекій молодості працював фотокореспондентом газети "Знамя" Дзержинки" під керівництвом В.К.Базарянінова. І він, знаючи мої здібності, запропонував взяти участь у створенні цієї книги, - розповідає Я.Куценко. - Зауважу, що всі автори, які брали участь в її створенні працювали на громадських засадах. Ми сподіваємося, що міське керівництво профінансує видання наступних книг. Йшов відбір матеріалів, консультувалися з музейними працівниками, фахівцями-краєзнавцями. Було багато гарячих дискусій в хорошому значенні цього терміна. Я монтував книгу близько трьох місяців, у процесі якого виникало багато технічних проблем. Працюючи з молоддю (Яків Куценко є автором десяти книг англійською мовою), для себе зрозумів, що їх приваблює велика кількість ілюстрацій. А це мій стиль. Тому я запропонував Володимиру Костянтиновичу, що треба побільше яскравих фотографій на кожній сторінці. Тому у нас і вийшов яскравий альбом з життя міста, його жителів, героїв книги". До речі, особистий фотоархів Я.Куценка налічує близько 90 тис. Фотографій, з яких 30 тис. оцифровані. І це знімки стосуються тільки міста і його жителів. А ще є маса фотознімків із зарубіжних поїздок. Яків Куценко об'їздив весь світ в якості перекладача для різних бізнесменів.

До першого тому увійшли нариси про 23 відомих людей міста. Хоча розглядались більше трьохсот кандидатур. І ось тоді прийняли рішення, що будуть створюватися книги про людей Кам`янського з таким прицілом, що цю роботу в майбутньому продовжать інші автори.

Відкриває книгу розповідь про Юрія Федоровича Коровіна, людину, яка керувала ПХЗ 24 роки. Виробництво заводу багато років було під грифом "цілком таємно". А коли все розсекретили, з'ясувалося, що на ПХЗ була виготовлена перша радянська атомна бомба.

Кожен з людей, про кого написано в книзі, по своєму унікальний.