IMG_4822.JPG

В  перші дні тимчасової окупації фашистами нашого міста на вулиці Широкій розігралася трагедія. Розлючені упертим опoром групи червоноармійців, фашисти схопили більше 50 жителів вулиць Широкої, Жуковського та інших і поранених червоноармійців і розстріляли їх.

В дні святкування 25-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною тут відбулося урочисте відкриття пам'ятника. Сотні жителів Широкої та інших вулиць зійшлися на мітинг. Не впізнати місця, де ще недавно була скромна могилка. На устеленій декоративними плитками, обсадженій деревами площі у почесному караулі піонери шкіл №№ 24 та 25. На імпровізованій трибуні - ветерани війни, представники підприємств, міськкому та Заводського райкому партії, воєнкомату.

Мітинг відкрив секретар Заводського РК КП України С.А.Пеліхов.

Хвилиною мовчання вшанували присутні пам'ять жертв фашизму. Голова виконкому Заводської районної Ради депутатів трудящих В.І.Клюшник і відповідальний секретар міського відділення товариства охорони пам'ятників історії і культури К.І.Родіті знімають покривала з декоративної стели та могильної плити. На плиті напис: "Тут поховані мирні жителі м.Дніпродзержинська та воїни Радянської Армії, розстріляні німецько-фашистськими загарбниками у серпні 1941 року".

Мітинг триває. Виступає одна з очевидців трагедії, працівниця комбінату виробничих підприємств В.Л.Циганок:

- Цього не можна забути, не можна простити фашистам їх звірства. Нехай цей пам'ятник нагадує людям про тих, хто не схилив голови перед окупантами. Це місце буде для нас священним.

Робітник сортопрокатного цеху Дзержинки Григорій Шаповал від імені молоді запевнив, що його ровесники свято берегтимуть пам'ять полеглих, трудом зміцнюватимуть обороноспособність рідної Вітчизни.

Від ветеранів війни виступив капітан другого рангу у відставці К.Г.Родіті.

Мітинг закінчено. Звучить Державний Гімн Радянського Союзу. Представники підприємств і жителі покладають на могилу квіти. За кілька хвилин на площі виростає гора з живих квітів.

О.Андрієнко.

"Дзержинець" 13.05.1970.

 

IMG_4820.JPG