Roksolana.jpg

 

Легендарна бранка мало що пам'ятала про Україну, а на день отримувала від свого чоловіка-султана 6 тисяч доларів. Роксолана, яка стала найвпливовішою жінкою в Османській імперії, уже давно - всенародна улюблениця, сповіщає http://expres.ua/main/2015/09/20/152496-insha-pravda-roksolanu

Однак довкола цієї постаті й досі тривають запеклі суперечки між науковцями. Адже для одних - вона покровителька України, патріотка, яка запобігала турецьким набігам і допомагала козакам, а для інших - зрадниця, яка просто уміла гарно розважати султана в ліжку.

Та навіть через 500 років про українку говорять не лише в Туреччині, а й в усьому мусульманському світі. Що правда з життя Роксолани, а що міф? Це вирішила з'ясувати Олександра Шутко, кандидат мистецтвознавства.

-- Чому ви вирішили спростовувати міфи про Роксолану?

-- Зауважу, що турецькі вчені тепер дуже цікавляться Роксоланою. Нещодавно вийшов серіал про неї, який став популярним у 60 країнах світу. Тож науковці з головою поринули в османські архіви, які вивчені лише на 20 відсотків. Зацікавила й мене тема про геніальну українку. А ще хотілося вдосконалити знання турецької мови. Упродовж трьох років я досліджувала документи Османського державного архіву з 1921-го по 2008 рік, читала праці західноєвропейських та американських науковців. І ті факти, які я знаходила, абсолютно відрізнялися від добре відомих нам про Роксолану. Тому й вирішила написати про цю жінку правду. Тож за рік написала книжку на 272 сторінки.

-- Які ж міфи ви спростовуєте?

-- У першому розділі йдеться про походження Роксолани. Ми знаємо про неї достеменно те, що вона родом з Русі та була донькою православного священика. Чимало знаходимо даних, що Роксолана походила з Хмельниччини або ж із Тернопільщини. Є версії, що вона - італійка. Цікаво, що турецькі дослідники також не приділяють великої уваги походженню Хуррем-султан. Ба більше! Дехто з них навіть називає її московською рабинею султана, не розуміючи різниці між руськими землями у складі Королівства Польського і російськими, які тоді були Московією.

Та з'ясувала, що найбільш правдивою є версія члена польського посольства в Стамбулі в 1621 – 1622 роках Самуїла Твардовського, який у своїй поемі "Посольство Кристофера Збаразького" зазначив: "Її Сулейман королівською сестрою називає, - вона ж підлого (тобто низького походження) попа з Рогатина донька!"

Таку інформацію, найпевніше, він почерпнув від польського посла Опалінського, через якого поляки передавали султанові Сулейману мирові угоди на підпис. Ці дані, на думку дослідниці Інни Тарасенко, є достеменними, оскільки перевірялися польським урядом. Крім того, у нас заведено вважати, що Роксолана була затятою патріоткою. Але й це не зовсім правда.

-- Що маєте на увазі?

-- Татари викрали її в дитинстві. Вона мало що пам'ятала про Україну. Першого сина народила султанові у 16 років. А легенди переповідають, що її викрали у 17 років. Читала, що коли Роксолану викрадали, вона саме мала виходити заміж за українського парубка. Навіть у Львові вони пригледіли собі помешкання. Вигадка. І ніхто не їздив визволяти її до Стамбула.

Є дослідження, що за час її перебування в Стамбулі з 1520-го по 1558 рік, коли вона померла, зменшилася кількість набігів турків на наші землі. Але тут теж дуже переоцінюють роль цієї жінки. Бо ж зменшення числа набігів було результатом домовленостей з польським королем. Султан хотів заручитися підтримкою короля, щоб той не вступав в антиосманську коаліцію з Габсбургами.

Українські письменники переконують, що Роксолана в гаремі завжди оточувала себе українцями-яничарами. І це не так. Я дослідила, що навколо неї завжди були шляхтичі. Навіть вихователь її сина був поляком.

Те, що мала лише п'ятеро дітей, - теж неправда. У її листах знайшла дані про щонайменше сімох дітей. А ще в Україні вийшла книжка, у якій Роксолана представлена матір'ю Байди, тобто отамана Вишневецького. Нісенітниця.

Також вдалося з'ясувати, що плата султана своїй Хуррем (Роксолані) була феноменальною. Українка отримувала на день 2 тисячі акче, за нашими розрахунками - 6 тисяч доларів. На рік Роксолана отримувала 2 мільйони 146 тисяч 200 доларів.

Коли її звинуватили, що вона причетна до страти сина одного із синів Сулеймана Пишного, вона вирішила заспокоїти народ і передала свої статки на розбудову шкіл, мечетей, лікарень та благодійних центрів.

-- А те, що Сулейман так кохав Роксолану, що розпустив увесь гарем, правда?

-- Це не так, адже більшість жінок у гаремі були служницями султана та його численної родини. Тому з ними не міг розпрощатися султан. Щоправда, з десяток найвродливіших він таки прибрав з гарему, видавши заміж за пашів. Адже після шлюбу у 1534 році з Роксоланою він справді був їй вірним. На той час це мали за щось нечуване, бо султани зазвичай міняли жінок як рукавички. Тому так багато про це було розмов серед європейських дипломатів.

На той час Роксолана стала найвідомішою і найвпливовішою жінкою у світі. Її портрети малювали Тиціан, Веронезе та інші європейські художники. Павло Загребельний писав, що Роксолана померла у 1562 році, та є дані про 1558 рік. Померла у 53 роки. До речі, Сулейман І Пишний був на одинадцять років за неї старшим.

-- У книжці ви згадуєте не лише одну українку, яку полонили татари. Які імена ще знайде читач?

-- Наприклад, такого ж статусу, як Роксолана, в османів набула й інша українка - султана Надія, тобто Хатідже Турхан. У 1642 році вона народила Ібрагіму І первістка Мехмета, що вже у 6 років став султаном. Вона - єдина султанша, яка не просто сиділа в гаремі, а ходила у походи. Їй вдалося побувати навіть у Кам'янці-Подільському! Вона відіграла велику роль під час домовленостей Хмельницького і Дорошенка із турецьким султаном. На жаль, про неї наші письменники чомусь не згадують.

Юлія ГОЛОДРИГА