Недільний репортаж

Ця майстерня в Будинку побуту, що по вул. Сировця, відрізняється від інших своїми інтер'єрами. На столі і стелажах дивовижної форми попільнички, сигаретниця, свічник, торшер, а на стінах - зразки прикрас, різьби по дереву та чеканки по металу. Ось зіперся на спис Дон-Кіхот. Поряд портрет Нефертіті, виконаний в металі символічний образ казахського джигіта.
Це - щойно відкрита в нашому місті майстерня по виготовленню прикрас і сувенірів, реставрації ювелірних виробів. Побачивши мою зацікавленість маскою обличчя, вирізаною з дерева, художник Яків Михайлович Андрейченко говорить:
- Це карельський мотив. Різблення по дереву там є улюбленою в народі справою. Існує повір'я, що маска в мисливській хатині приносить удачу. Будучи в тих краях з експедицією по збиранню етнографічних цінностей, ми повсюди зустрічали це обличчя. Вирізав я його з горобини. А ось поряд маска - це ненецький мотив. Вирізана з сосни, бо горобину і березу, які прикрашають похмуру тайгу, ненці дуже шанують.
Ми розглядаємо інші вироби. Не віриться навіть, що оригінальна попільничка зроблена з кореня горіха. До неї зовні навіть не торкнувся різець. Оком художника майстер вибрав необхідної форми деревину, відполірував її, і - сувенір готовий. Дивовижної форми корінь на тему пушкінської казки враз спалахує голубим світлом - це торшер.
- Кожен дніпродзержинець може замовити собі такі сувеніри чи прикраси або ж принести свій зразок, - пояснює Я.М.Андрейченко.
У майстерні ми бачимо керамічні вироби. Привертає увагу й оригінальний світильник із кольорового скла. За цим зразком буде оформлено вітражі Будинку вчителя. Завдання майстерні на майбутнє - дати інтер'єрам нашого міста карбування і кераміку, прикрасити оригінальними виробами квартири дніпродзержинців.
Яків Михайлович показує інструмент для різблення по дереву. Це звичайні короткі ножі. Але в руках майстра вони роблять диво. Таким же примітивним здається і набір інструментів для карбування по металу. На моє здивування художник відповідає:
- На жаль, наша робота, як і всяка творчість, механізації не піддається.
...Майстерня почала приймати замовлення. Хочеться, щоб дніпродзержинцям сподобалися художні вироби Я.М.Андрейченка та його помічника Валеря Биковського.

О.Тараненко.
"Дзержинець" 28.03.1971.