1Млин

 

В кожному населеному пункті є такі місця, самоназва яких говорить сама за себе. Для жителів Аулів само собою зрозуміло про що йде мова, коли згадують слова "дев`ята", "пам`ятник", "хлорка", "Бузиноватка". Звичайно це ж залізнична станція 139 кілометр, скульптура воїна-визволителя на вулиці Шевченка, Аульська хлоропереливна станція, район лісопосадки між пам`ятником і АХПС. Та є такі топоніми, про які знають лише старожили. Ну, наприклад, хто знає де знаходяться Білокурівське кладовище, третє провалля або Ріжок? І ще цікаво, якщо є третє провалля, то значить десь є ще перше та друге. Або - є малий міст, а де ж тоді знаходиться великий міст? Це щодо сучасних топонімів. А скільки таких залишились тільки в пам`яті "аборигенів". Ну, хоча б згадати хто такі горяни, або де знаходилися Жабівка, Камчатка, Кураївка, Шокалівка. Давайте залишимо для наших потомків історію рідного села. Пока живі носії пам`яті, записуйте по крихтах їх згадки про старі назви, односельців, кого і як називали по вуличному, їх побут і т.п. Час швидкоплинний...

Ось що згадує старожил Аулів журналіст Анатолій Сухий (на фото): "В моєму дитинстві залишились такі назви: Сошинівка, Забора, Корбино, Жабівка, озеро Глушець. А яке було ближче до Романкового? Не можу згадати, чи то Кругле, а може (в пам'яті, щось блука) Гниленьке? Згадую таку назву як балка Чепино. А ще Тишківка. Якось Світлана Біліченко розмістила фото хати діда Федора Сухого, яка там вже стоїть боком. Хата була на початку вулиці, яка протягувалась перпендикулярно до вулиці Заварихіна і з'єднувалась на "клинці" біля бригади колгоспу "Сьомого партз'їзду". Так от, на цій вулиці проживали Федір Сухий, поруч його брат Ларивон, потім іх брат (рідний) Євмен (то мій дід, який помер чи то в 32 чи в 33 році). І через дорогу їх родичі Михайло Сухий, Полікарп Сухий і ще були Сухі. Так от їх усих чомусь називали ТИШКАМИ - від цього і назва топоніму. А під горою, як відшельниця, в акаційній посадці була хатина Тетяни Сухої. Для мене в пам'яті залишилися Бакумове, Бочине, Катеринівський будинок, Кураївка, Смичка, Кар`єр. На Кар`єрі я був з моїми однокласниками СШ № 35 (сьомий клас) коли ми ходили "в похід". Навіть там біля Кар'єру ночували, і я ту місцину дуже запам`ятав. А ще пам`ятаю назву "Біля провалля", Клинець (там жили Торішні, Чорні, Ліжники, Германи, Перевєрзєви, Білоуси)".

 

11111186237 10205981106504242 2840093018624397699 o

 

В складеному списку топонімів і сленгових назв Аулів та їх околиць в дужках вказано повідомивших про них. Назви вулиць дореформенні. Обов'язково напишіть (електронна адреса Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. Віктор Куленко) де знаходиться об`єкт, чому він так називається (чудово було б знати ще й з якої пори), і я з радістю додам нове місце на "народній карті" Аулів. Сподіваюся на вашу допомогу в поповненні словника.

 

000Карта старих Аул

 

Бакумове, (А)Бакумове - ліс, можливо колишня власність пана (?) Абакумова.
Балки - місцевість вулиці Красноярської (А.Сухий).
Білокурівське кладовище - кладовище на вулиці Дніпровій (Н.Степанян).
Бочино - урвище, в якому росли липи, між Аулами і Шошинівкою.
Бузиноватка - район лісопосадки між пам`ятником воїнам і АХПС (Н.Степанян).
Вугловий (угол-рос.) магазин - магазин на вулиці Заварихіна біля церкви - нині затоплено Кам`янським водосховищем (Л.Куленко).
Галявина - частина Бакумовського лісу.
Гордіївка - район вулиці Островського, де буле старе кишло Гордія Пузенка (Г.Цибулько).
Горяни - всі, хто жив в районі восьмирічної школи № 2 і на Кар`єрі. Коли Нові Аули не були заселені, на горі (вище всіх) проживали мешканці цього району.
Дев`ята - залізнична станція 139 кілометр.
Жабівка - район Старих Аулів.
Забора - район Кар`єру на Дніпрі (А.Сухий).
Зайцівка - район Старих Аулів.
Катеринівський будинок - двоповерховий кам`яний будинок на станції Воскобійня. Зведенний під час будівництва Катеринівської залізниці (А.Сухий).
Калюжки - район біля Рябопиківки (С.Бельговська)
Кар`єр - частина Аулів, де видобували граніт в кар`єрі.
Камчатка - назва будинку (в ньому раніше жив Микола Заварихін), де проводилися заняття школярів до середини 50-х років. Поруч зі семирічною школою № 1. Таку назву дали школярі (Н.Степанян).
Клинець - район вулиці біля бригади колгоспу "Сьомого партз'їзду" (А.Сухий).
Корбино - район села Корбине, де знаходився металургійний завод Корбе.
Кураївка - район Аулів (між вулицями Островська і Челюскіна).
Малий міст - проїзд під залізничним полотном на виїзді з Аулів в сторону Верхньодніпровська.
Мамракова балка - балка між Верхньодніпровським і Аулами.
Млин - вітряк на пагорбі вулиці Колгоспної. Поруч була МТС, клуб (невеличка хата крита черепицею).
Море - самоназва Кам`янського водосховища.
Пам`ятник - скульптура воїна-визволителя на вулиці Шевченка.
Підгорки - двоповерхівки (як на вулиці Пушкіна) в присілках міського типу жартома називали "підгорками". Підгорний - недоХрущов, відповідно, недохрущівки - підгорки (В.Туйнов).
Поляна - місце в центрі Бакумовського лісу, де в радянські часи піонери проводили зльоти.
Пристіни - район Старих Аулів.
Радька - автобусна зупинка на вулиці Дніпровій, де жив вчитель Іван Трохимович Малюк (Малюків називали по-вуличному Радьки).
Рябопиківка - район біля старої школи № 1 - вулиця Горького і прилегла територія (С.Бельговська).
Ріжок - частина Бакумовського лісу.
Смичка - самоназва пароплава, який возив людей із Аулів до Кам`янського.
Сошиновка - район села Шошинівка (нині на дні Кам`янського водосховища).
Сранівка - район Старих Аулів.
Сраний камінь - скала на Кар`єрі. Назва пішла від того, що камінь був покритий пташиним послідом (В.Бабенко).
Тишківка - район вулиці Красноярської. Під горою, як підніматися по старих стежках до Воскобойні (А.Сухий).
Топольки - район лісопосадки нижче лікарні біля Дніпра.
Трансформатор - автобусна зупинка на вулиці Калиновій (колишня Калініна) біля трансформаторної будки.
Третє провалля - район між Бакумовським лісом і кладовищем біля Малого моста (В.Бабенко).
Фабрика - район між СШ № 1 і АХПС (Н.Степанян).
Хановське - поле вище вулиці Дніпрової. До революції це була земля пана Хановського.
Хлорка - АХПС.
Червона хата - хата на спуску між вулицями Островського і Колгоспною (нині затоплена водосховищем). Назва пішла від червоної черепиці, якою була покрита хата.
Шокалівка - район між вулицями Дніпрова і Чапаєва (Шокалами називали Григоренків). Там був великий фруктовий сад.

Текст Віктора КУЛЕНКА.