211A2305

Екологічна організація «Голос Природи» стурбована планами місцевої влади Кам’янського організувати постійно діючий спортивно-туристичний табір на Воронячому півострові Блакитного озера. На думку «Голос Природи», проведення табору на півострові може мати негативні соціальні та екологічні наслідки.

На Воронячому півострові панує вандалізм!

25 червня виконавчий директор організації «Голос Природи» Євген Колішевський разом з членами ініціативної групи провели огляд Воронячого півострова на Блакитному озері з метою оцінки доцільності проведення спортивно-туристичного табору та аналізу можливих ризиків соціального та екологічного характеру. В результаті огляду можна зробити тільки один висновок: «Півострів потрібно охороняти, а не експлуатувати!». Відомо, що Воронячий півострів є місцем масового неорганізованого відпочинку населення. Внаслідок безкарності і повної відсутності державного контролю, на Воронячому півострові панує вандалізм. Люди, які відпочивають на півострові, дозволяють собі мити машини прямо у водоймі, зрізати ґрунт, рубати дерева і чагарник, спалювати очерет, викошувати траву, займатися браконьєрством. На півострові намітилася чітка тенденція руйнування берега в результаті того, що відпочиваючі знищують очерет і прибережні зелені насадження. Практично кожна туристична стоянка межує зі стихійним звалищем і не менш стихійним «туалетом», які з’явилися в результаті відпочинку городян.

Безпека не може бути безкоштовною

Бажання чиновників організувати відпочинок на природі для дітей Кам’янського без вкладення коштів є утопічним. Проведення наметових таборів передбачає створення об’єктів інфраструктури, особливо, якщо мова йде про дітей. Для забезпечення безпечних умов проживання дітей необхідно в обов’язковому порядку створити: пункти пожежної безпеки та медичного обслуговування, місця для приготування їжі і харчування, туалети і місця для збору сміття, миття посуду, вмивання та прийому душу, місця для наметів, купання і активного відпочинку. На Воронячому півострові через обмеженість території створити всі ці умови практично неможливо. Крім цього, потрібно брати до уваги, що на півострові відсутні джерела питної води і енергії, а також місця для організації безпечного купання. Створити необхідні умови для безпеки дітей без грошових витрат не вийде. Але навіть за умови вкладення фінансових коштів, спроба організації дитячого спортивно-туристичного табору на Воронячому півострові може обійтися занадто дорого. В результаті зонування території та обладнання всіх необхідних майданчиків для наметового табору, ми ризикуємо назавжди втратити останній природний куточок на Блакитному озері, доступний для відпочинку населення.

Питання, на які у чиновників немає відповідей

Ідея освоїти Воронячий півострів під виглядом популяризації спортивно-туристичної діяльності, турботи про дітей та розвитку рекреаційних зон Кам’янського виглядає неправдоподібною. Швидше за все, нас просто в черговий раз обманюють. Якщо це не так, хотілося б отримати від керівництва Кам’янського публічні відповіді на наступні питання. Чому в 2013 році міська влада відмовилась підтримати ініціативу організації «Голос Природи» провести акцію з прибирання сміття на Воронячому півострові? Юристи міськради переконували керівництво «Голос Природи» в тому, що ця територія не належить місту. Згідно акту користування землею влада міста офіційно може тільки видобувати пісок на цій території. З того часу організація «Голос Природи» щорічно проводила акції з прибирання сміття на Воронячому півострові за рахунок коштів своїх прихильників і партнерів. Крім цього, постає питання щодо розвитку рекреаційних зон Кам'янського. Чому при складанні місцевої екологічної програми пропозиції «Голос Природи» про необхідність розвитку рекреаційних зон (правобережний і лівобережний пляжі, лівобережний парк, території вздовж дренажного каналу тощо) були повністю проігноровані? Це якось не в’яжеться з сьогоднішнім бажанням чиновників «рятувати» Воронячий півострів як цінну зону рекреації. І останнє питання, найболючіше і найголовніше. Чому чиновники, стурбовані долею озера, півострова і здоров’ям дітей, не можуть довести до кінця погодження паспорту озера? Згідно з документами, Блакитне озеро дотепер залишається кар’єром з видобутку піску. Цікаво, чи можна організовувати дитячі спортивно-туристичні табори на території кар’єрів? Але це вже питання до чиновників іншого рівня...

«Воронячий півострів перебуває в катастрофічному стані, це факт. Його потрібно рятувати і берегти. Це не тільки життєвоважлива частина екосистеми Блакитного озера, а й один з останніх острівців чистої природи, доступний для відпочинку наших дітей. Щоб зберегти півострів, як цінну рекреаційну територію, йому необхідно надати особливий статус, який передбачає обмеження в’їзду автомобільного транспорту та дає можливість виконувати природоохоронні заходи», – роз’яснив Євген Колішевський, виконавчий директор «Голос Природи».

Контактний телефон виконавчого директора ГО «Голос Природи» Євгена Колішевського 067 681 13 16.