Четверг, 26 Май 2022
Новости Украины и Мира
Спорт
Игровые (с мячом) виды
Футбол
Мини-футбол
Баскетбол
Волейбол
Гандбол
Пляжний футбол
Технические виды
Авто
Мото
Авиаспорт
Велоспорт
Стрельба пулевая
Стрельба из лука
Фехтование историческое
Судомоделизм
Силовые виды
Тяжелая атлетика
Пауерлифтинг
Гиревой спорт
Единоборства
Тхеквондо
Бокс
Кикбоксинг
Дзюдо
Вольная борьба
Каратэ
Айкидо
Фрифайт
ММА
Хапкидо
Комбатан
Легкая атлетика
Бег
Ходьба
Прыжки и метания
Теннис
Большой
Настольный
Водные виды
Поло
Плавание
Прыжки с трамплина
Синхронное плавание
Гребля
Водный туризм
Гимнастика
Художественная
Спортивная
Акробатика
Прыжки на батуте
Зимние виды
Хоккей
Бег на коньках
Фигурное катание
Фигурное катание на роликовых коньках
Логические игры
Шашки
Шахматы
Сёги
Спортивные танцы, черлидинг
Спортивные танцы
Черлидинг
Бильярдный спорт
Паркур
Спортивные сооружения
Спортивное ориентирование
Культура
Образование
История
Известные люди города
Памятники города
"Листая старые газеты"
50-е годы
60-е годы
70-е годы
80-е годы
90-е годы
История одной фотографии
История транспорта
Рекорды Города
Первые
Последние
Единственные
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Мабуть ніхто, окрім старожилів Кам`янського, вже й не згадає, чому Будинок побуту "Лада", що знаходиться на проспекті Свободи саме так назвається. І взагалі, хто ж автор ідеї назви?

В кінці квітня 1978 року в Дніпродзержинську (зараз Кам`янське) на проспекті Леніна, 32-А (нині Свободи) відкрився Будинок побуту "Лада", про що писала тоді міська газета "Дзержинець". Про інтер'єр будівлі можна прочитати за посиланням http://disk-sport.com/index.php/istoriya/listaya-starye-gazety/70-e-gody/3704-u-dniprodzerzhinsku-38-rokiv-tomu-vidkrivsya-budinok-pobutu-lada-foto

Порившись у підшивках, я знайшов в газеті від 24 листопада 1978 року ось такі факти про автора назви:

"В інформаційно-рекламній газеті "Днепровская неделя" (видається у Дніпропетровську) було надруковано замітку, в якій Укрпобутреклама прохала читачів знайти назву для нового Дніпродзержинського Будинку побуту.

З 200 листів, одержаних за перші два тижні після публіувції замітки, були відібрані найцікавіші пропозиції для подальшого обговорення. Після публікації другої замітки було одержанао багато листів, автори котрих обговорювали запропоновані назви, пропонували нові.

Врешті вирішено було назвати новий побутовий заклад "Лада". Автор назви - Л.Н.Білоус із Дніпродзержинська".

 

Отже автора назви "Лада" знаємо. Було б чудово, щоб знайшовся і він сам. Можливо хтось щось знає про нього. Пишіть на мою електронну пошту superstar60@ukr.net  Віктору Володимировичу Куленко. А ось чому саме романтичне ім`я Лада носить (принаймні такий топонім ще існує) колишній Будинок побуту, залишається загадкою.

Ще не знаючи автора назви, я чув плітки, що Будинок побуту було названо ім`ям коханки першого директора цього закладу. Хочу спростувати цю версію, тому що тоді першою директрисою була жінка - Раїса Олексіївна Саранча. Під її керівництвом працювали кращі з кращих майстрів свого фаху в нашому місті. Та й потрапити в той колектив було не так просто.

 

Add a comment

 

18 квітня виповнюється 55 років з дня заснування Виробничого управління Аульського районного водопровідного господарства -ВУАРВГ- (КП ДОР "Аульський водовід").

18 квітня 1967 року було підписано наказ на рівні відповідного міністерства про початок роботи "Аульського районного водопровідного господарства" (такою була перша назва підприємства).

Першим директором підприємства був Сафрон Максимович Бондаренко (призначений 15 вересня 1967 року), а колектив водоканалу очолив Микола Федорович Мішин.

Першу ж очищену воду з даного об'єкту мешканці Дніпродзержинська (нині Кам`янське) та Дніпропетровська (Дніпро) отримали лише у 1971 році, коли було збудовано першу чергу очисних споруд та прокладено магістральні водопроводи.

У 2004-2005 роках на гідротехнічному підприємстві, яке обслуговує шість населених пунктів Дніпропетровщини, відбулася реконструкція.

Наразі комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради "Аульський водовід" (адреса - смт. Аули, Другий Дорожній провулок, 1) є одним із головних постачальників питної води у Дніпропетровській області з проектною потужністю насосної станції 810 тис. м3 на добу. Останніми роками змінився і статус цього підприємства. Тепер для міста Кам'янського та його мешканців це безпосередній постачальник послуг водопостачання та водовідведення (після реорганізації міськводоканалу).

 

Колектив Аульського водоводу. 1970.

 

Add a comment

 

Як повідомила директорка музею, кандидатка історичних наук Наталія Буланова, музейний проєкт, над яким велася робота понад два місяці – календар на 2022 рік "Етнокультурний образ міста" успішно завершений.

 

Ілюстрований календар альбомного типу підготовлений до друку, який буде виготовлено в одній із друкарень нашого регіону. Його обсяг – 12 сторінок, відповідно до кількості місяців.

Основою календаря є старовинні фотографії кінця ХІХ – початку ХХ століття із фондів Музею історії міста, на яких зафіксовано краєвиди Кам'янського та його мешканці. За словами Наталії Буланової, на реалізацію цього проєкту пішло багато часу та зусиль – починаючи від самої ідеї, розробки концепту, відбору фотографій, їх компонування, обробки, верстки тощо. Плюс дизайн, витриманий в органічному ретро-стилі, який виконала художник музею, відомий майстер графіки Олена Жила.

У планах подальшої роботи музею у сфері видавничої діяльності – підготовка нової книги з історії нашого краю, її появу намічено на наступний рік.

Add a comment

 

 

Оприлюднено розсекречені документи КДБ про жорстку цензуру після придушення бунту 1972 року в Дніпродзержинську. Тисячами вилучалися листи, перехоплювалися радіосигнали і фото, вистежувалися "підбурювачі".

На авторському Telegram-каналі KGB files українського історика Едуарда Андрющенка з'явилися більше не таємні матеріали з архівів радянського Комітету Державної Безпеки, присвячені недопущенню поширення правди про криваві події 25 червня 1972 року у місті Кам'янське (тоді Дніпродзержинськ) Дніпропетровської області. Про це розповідає https://espreso.tv/news/2020/07/12/oprylyudneno_rozsekrecheni_dokumenty_kdb_pro_zhorstku_cenzuru_pislya_prydushennya_buntu_1972_u_dniprodzerzhynsku_tysyachamy_vyluchalysya_lysty_perekhoplyuvalysya_radiosygnaly_i_foto_vystezhuvalysya_quotpidburyuvachiquot

Того дня в міліцейському автозаку трагічно загинули місцеві мешканці Сергій Куропяткін, Валентин Лапін та Петро Майоренко. У відповідь розлючений натовп зібрався на стихійний мітинг біля міськкому партії. Кілька сот осіб жбурляли в будівлю каміння, а потім перемістилися до міського відділення міліції, де продовжили названі дії. Втихомирювати їх, як зазначав очільник КДБ УРСР Віталій Федорчук в доповідних на ім'я першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького, довелося за допомогою пострілів в повітря й сльозогінного газу. Було затримано 72 особи, з них 27 було засуджено за статтею "злісне хуліганство", а 45 - за "дрібне хуліганство".

Але для КДБ було важливим не допустити розповсюдження інформації як про саму подію, так і про її достовірні подробиці.

У зв'язку з цим було розпочато низку спецслужбістських "заходів".

Насамперед, до Дніпродзержинська прибули 19 співробітників КДБ із сусідніх областей, які зайнялися контролем телефонних перемовин і телеграм. Також перевірялися усі листи, що йшли через пошту. "Небезпечні" з них наприкінці червня - на початку липня 1972 року конфісковувалося. Згідно з доповідями Федорчука, щодня це було близько півтисячі - тисячі листів, а то й більше.

 

Додатково з Києва прибула група радіоперехоплення, що вистежувала схильних до критики влади радіоаматорів.

 

 

Інтерес для "органів" становили й світлини з місця подій.

 

 

Силами постійної агентури та "довірених осіб", робота яких була переведена в посилений режим, у трудових колективах підприємств міста виявлялися ті, хто наважувався вголос висловлювати свою версію подій чи схвально відгукуватися про учасників заворушення.

 

 

 

Add a comment

Річниця вибуху 7-ї доменної  печі на ДМК, коли загинули 18 людей (документ і фото публікується вперше)

 

 


Доменна піч №7 (далі: ДП-7) на ДМК була унікальною спорудою. Її запустили в роботу в 1932 році. На той час вона була найпотужнішою домною не тільки в СРСР, а й в Європі. Незабаром після запуску ДП-7 отримала почесне звання Кращої домни країни ... Про це пише сайт https://sobitie.com.ua/novosti-istoriya/godovshchina-vzryva-7-y-domennoy-na-dmk-kogda-pogibli-18-chelovek-dokument-i-foto?fbclid=IwAR0LdkBIqrgxPYeX2rOU4-LcZ0-n-2ffsotVPviU0MNKUZ0hkJUwVXtbeqs

До 1993 року сьома домна, за мірками металургії, була вже досить старою, що вимагала особливого догляду і технічного обслуговування (джерело - сторінка Музею ДМК в facebook).

ЯК ВСЕ ВІДБУЛОСЯ

Редакція отримала фотокопією Наказу № 507 від 17 вересня 1993 "Про аварію на доменній печі №7" (дивіться за посиланням), підписаного в.о. директора ДМК Миколою Петровичем Подберезним (оригінал документа знаходиться на державному зберіганні в архівному управлінні м.Кам`янське).

В наказі зазначається, що трагедія трапилася 7 вересня 1993 року в 14 годин 05 хвилин (до речі, деякі ЗМІ тоді називали інший час: 11:00).

У документі говориться, що під час раздувкb доменної печі стався вибух. Він спричинив руйнування кожуха ДП-7, металоконструкцій і вузлів. Інцидент супроводжувався викидом розпечених газів і коксу.

В результаті НП були травмовані 28 осіб, в тому числі, 16 - зі смертельними наслідками. У більш пізніх публікаціях на офіційному сайті ДМК з'явилася цифра 18 загиблих.

У місті було оголошено триденну жалобу. У причинах того, що сталося розбиралася урядова комісія на чолі з Василем Євтуховим, віце-прем'єр-міністром України (дивіться за посиланням).

З ПРЗПОВІДІ ОЧЕВИДЦІВ ...

Згадує Петро Михайлович Герасимов, голова ради ветеранів ДМК:

- На все життя запам'яталося це видовище. Над домною, яка ще стояла, піднялася грибообразна хмара. Я бачив, як з підбункерного приміщення вибігли три людини, на яких горів одяг, і вони стали збивати з себе полум'я. Мабуть, це були ті, хто перебував у самого виходу. А з боку розливання виїхав тепловоз із двома ковшами, засипаний палаючим коксом. Пощастило, що тепловоз в'їхав туди на великій швидкості, і силою інерції його виштовхнуло назовні. А тут з пошкоджених труб величезною хвилею ринула вода і залила палаючий тепловоз. Це врятувало машиніста і помічника.

ПРИЧИНА ТОГО, ЩО СТАЛОСЯ

У наказі № 507, з посиланням на результати роботи державної комісії, фіксуються причини аварії. Зокрема, серед них називалися:

- тривала робота печі в режимі підвисання шихти;

- невідповідність технічних параметрів пара;

- форсування задувного режиму печі;

- незадовільна якість коксу;

- порушення в організації робіт: біля ДП-7 знаходилися співробітники, які не були пов'язані з її обслуговуванням в процесі задування і роздувкою.

КОГО ПОКАРАЛИ

Читаючи пункти документа, де вказані дисциплінарні заходи впливу до співробітників комбінату, можна зрозуміти, кого визнали винним в те, що сталося. В основному це керівники нижчої та середньої ланки.

Зокрема, оголосили догану і звільнили від займаних посад:

- начальника доменного цеху Сергєєва В.М.;

- змінного майстра Бандурченко О.І.;

- в.о. майстра вогнетривких робіт Озимук І.Л.;

- газівника Верещак І.Л.

Решта відбулися доганами:

- заступник генерального директора по аглодоменному виробництву Рязанов С.П.;

- заступник головного інженера з техніки безпеки Осипов Б.Д.;

- начальник відділу охорони праці і техніки безпеки Опанасенко А.П.;

- старший виробничий майстер за технологією Сєдих В.Є.

За півгодини до трагедії: жертв могло бути більше

Згадує Аліса Володимирівна Мартинова, яка працювала тоді в доменному цеху машиністом аспіраційних і вентиляційних установок:

- Моє робоче місце знаходилося якраз навпроти сьомої печі, тільки через естакаду. Після вибуху в машинному залі настала темрява, за вікном все затягнуло чорним рядном. Цей пил осідав досить довго, і коли нарешті з'явився найменший проміжок, я відразу ж пішла і швидко вимкнула установку. Вийшла назовні і ахнула - домни немає! Побігла на аглофабрику дзвонити своєму начальнику, старшому майстру по газовим робіт Миколі Івановичу Краснянському, так як у мене телефон вже не працював. Він сказав мені залишатися на місці і по можливості знаходитися на зв'язку. Я хотіла пройти ближче до місця вибуху, думала, може, допомогти треба, але не змогла, так як там було вище коліна гарячої води.

Хочу трохи розповісти про Миколу Івановича. Це була чудова людина, його вже немає з нами, але всі, хто знав його, згадують про нього з теплотою і вдячністю. Він був дуже відповідальним і правильним, дисципліна у нього на ділянці була завжди на висоті. А в той фатальний день його бригада виконувала на 7-й печі ремонтні роботи, і ось за півгодини до трагедії він раптом дає команду - закінчити роботу і всім покинути піч. Всі здивувалися, адже зміна ще не закінчилася, але підкорилися. І люди залишилися живі. Мабуть, у нього інтуїція спрацювала, немов передчував біду (джерело: http://www.dmkd.dp.ua/4461).

ДОПОМОГА ПОСТРАЖДАЛИМ

Згідно з відкритими даними, після трагедії було зроблено багато, щоб допомогти сім'ям потерпілих. Завод оплачував лікування, похорон, надавав суттєву матеріальну допомогу (квартири, авто, меблі, побутову техніку). У той час був створений спеціальний фонд, куди багато городян несли речі, перераховували свої заощадження.

Від автора. Зараз на місці вибухнувшої печі стоїть нова сучасна ДП № 1М. На згадку про трагедію не залишилося навіть меморіальної таблички. На жаль, немає можливості опублікувати і повний список загиблих робітників, а також розповісти про цю НП в великих подробицях.

Не за горами 30-річчя цієї трагедії. Було б правильно до цього часу зібрати і узагальнити всю інформацію про аварію, щоб розповісти підростаючому і майбутнім поколінням жителів Кам'янського про те, що ж сталося в 1993 році на головному підприємстві міста.

Сьогодні ж - давайте вшануємо пам'ять загиблих металургів.

- на заставці момент вибуху;

 

- ДП№7 після запуску в роботу.

 

Автор Ігор Кузьмінський

Add a comment

Популярное за неделю

Май 22, 2022 581 ВЕСЛУВАЛЬНА ДИНАСТІЯ ТРУНОВИХ МОЖЕ УВІЙТИ ДО КНИГИ РЕКОРДІВ УКРАЇНИ
Заслужений майстер України Ігор Трунов - уродженець Кам'янського, який виступає за…
Май 22, 2022 330 ІГОР ТРУНОВ СТАВ СРІБНИМ ПРИЗЕРОМ КУБКА СВІТУ З ВЕСЛУВАННЯ НА БАЙДАРКАХ І КАНОЕ (відео)
У Рачіце (Чехія) з 19 по 22 травня проходить етап Кубка світу з веслування на байдарках…
Май 22, 2022 265 ІГОР ТРУНОВ СТАВ ПЕРЕМОЖЦЕМ КУБКУ СВІТУ З ВЕСЛУВАННЯ НА БАЙДАРКАХ
Золотим фінішем для українців закінчився етап Кубку світу з веслування на байдарках і…
Май 23, 2022 264 ЕКС-ФУТБОЛІСТ "СТАЛІ" ЗІ ЗБРОЄЮ В РУКАХ ЗАХИЩАЄ УКРАЇНУ НА СХОДІ
Колишній нападник дніпродзержинської "Сталі", донецького "Металурга", "Зірки", "Олімпіка"…
Май 22, 2022 231 КАМ’ЯНСЬКЕ УПРАВЛІННЯ МОЛОДІ І СПОРТУ - ЧАСТИНА ВЕЛИКОЇ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ КОМАНДИ МІСТА
Про це повідомив міський голова Андрій Білоусов. - На базі КЗ «Дитячо-юнацька спортивна…